sobota, grudnia 08, 2012

ORP Błyskawica


Być w Gdyni i nie widzieć "Błyskawicy" to tak jakby nie być w Gdyni. To prawdziwy symbol tego miasta. A także chluba polskiej Marynarki Wojennej. Nie mogło jej na blogu zabraknąć.

ORP Błyskawica

Okręt został wybudowany w latach 1935-1947 w angielskiej stoczni John Samuel White & Co. Ltd Cowes. Jak łatwo policzyć w tym roku kończy 75 lat.


Siostrzana jednostka, ORP "Grom", miała mniej szczęścia. W 1940 roku, w wieku 3 lat, została zatopiona przez niemiecki samolot.

ORP Błyskawica

Niszczyciel ORP "Błyskawica" jest najstarszym zachowanym okrętem tej klasy.

ORP Błyskawica
Matką chrzestną okrętu została żona ambasadora RP w Londynie Cecylia Raczyńska. Pierwszym dowódcą okrętu był kmdr ppor. Tadeusz Podjazd-Morgenstern.


W swoich czasach "Błyskawica" była jednym z najnowocześniejszych okrętów tego typu. Była szybka, osiągała prędkość bliską 40 węzłów, wyróżniało ją także niezwykle silne uzbrojenie artyleryjskie.

ORP Błyskawica

Miała z czego strzelać do wroga. Do wyboru były 4 podwójne działa kalibru 102 mm, działka przeciwlotnicze, wyrzutnie torpedowe oraz wyrzutnie bomb głębinowych.

ORP Błyskawica

Przez całą II wojnę światową brała czynny udział w licznych konwojach, patrolach i operacjach morskich.

ORP Błyskawica

Mogła pomieścić załogę liczącą 192 osoby. Niestety nie wszystkim było dane szczęśliwie powrócić do domu. W wyniku działań wojennych zabitych zostało 5, a rannych 48 podoficerów i marynarzy.

ORP Błyskawica

Sama potrafiła zadać jednak znacznie większe straty po stronie wroga. Jej bilans jest imponujący. Zniszczyła 2 i uszkodziła 6 okrętów nawodnych. Zniszczyła 2 statki handlowe przeciwnika. Uszkodziła 3 okręty podwodne. Zestrzeliła 4 samoloty.

ORP Błyskawica

Od 1 maja 1976 roku ORP "Błyskawica" stała się okrętem muzeum a jej domem stało się nabrzeże w gdyńskim porcie. Opiekę nad nią objęło Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na pokładzie ORP "Błyskawicy" nadal wachtę sprawują żołnierze polskiej Marynarki Wojennej.

ORP Błyskawica

W wyjątkowe okazje, takie jak na przykład święta państwowe, ORP "Błyskawicę podziwiać możemy w gali banderowej.

ORP Błyskawica

W 1987 roku ORP "Błyskawica", jako jedyny polski okręt, odznaczona została Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Zobaczyć go teraz można na pomoście dowodzenia.


W tle "Błyskawica" w gali banderowej. A na pierwszym planie 3,5 tonowa kotwica, która została znaleziona w trakcie modernizacji Nabrzeża Pomorskiego w 2009 roku.


Jeśli masz szczęście możesz w takie wyjątkowe dni podziwiać ORP "Błyskawicę" także w nocy w pięknej gali świetlnej.

ORP Błyskawica

ORP Błyskawica

Mam nadzieję, że spodobał wam się "Błyskawica". Ja jestem w niej zakochany.

1 .:

Unknown pisze...

Świetny temat a fotki pierwsza klasa. Aż chciałoby się popłynąć w rejs :)

Prześlij komentarz